Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Videolar         Arşiv          Rss Listesi
 

'insansız araç sürüleri' geliyor - www.cesurhaber.net Gökhan Gülmez
   
 'insansız araç sürüleri' geliyor

'insansız araç sürüleri' geliyor
 Yazı Boyutu

 Tarih : 17.5.2017 - 19:14:32 


Kamikaze İHA'ların da yer aldığı sürü zekasının ilk milli örneğini geliştiren STM'nin gündeminde, insansız, otonom ve yapay zeka destekli benzer projeler bulunuyor.


Türkiye'nin ilk kamikaze (vurucu) insansız hava araçlarını (İHA) geliştiren ve bunlarla aynı zamanda sürü zekasının ilk milli örneğini oluşturan Savunma Teknolojileri ve Mühendislik AŞ (STM), sahip olduğu teknolojik yetkinlikle benzer projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor.

STM Genel Müdürü Davut Yılmaz, yaptığı açıklamada, yapay zeka ve otonom sistemler konusunda yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgiler verdi.

Günümüzde pek çok kaynaktan metin, görüntü, ses boyutunda fazlaca veri üretildiğini ifade eden Yılmaz, artık bu veriyi toplamanın ötesinde değerlendirmenin bir yetenek olduğunu söyledi.

"Bir füzyon merkezi oluşturabilir miyiz?" yaklaşımıyla yola çıktıklarını anlatan Yılmaz, bunu da siber füzyonla başlattıklarını belirtti. Yılmaz, şöyle devam etti:

"Pek çok kaynaktan gelen veriyi toparlayıp, bir şekilde bunu yapay zekayla destekleyip, sistemin kendi kendine öğrenmesini ve karar vermesini sağladık. Aslında otonom ve yapay zeka destekli sistemlerin ilk geçişini Siber Füzyon Merkezinde yaptık. Bunun farklı uygulamalarına baktığımızda bizim için birçok alan vardı. En azından daha kritik olduğunu değerlendirdiğimiz hava platformlarına bunları entegre etmeyi düşündük. Buradaki yaklaşımımız da aslında siber füzyonda yaptığımızın benzeri. Yerden aldığımız görüntüyü yapay zekayla işleyip, otonom olarak 'drone'un bir takım görevler çerçevesinde kendisini idame ettirmesini sağlıyoruz. Diyelim ki kamikaze gibi bir görev verdiğinizde, insan unsuruna gerek kalmaksızın kendisi topladığı verileri analiz edip, değerlendirip hedefe saldırıyor. Burada 2 opsiyon var. Operatör kendisi hedefi görüp, 'drone, buraya gidip vur' diyebilir ya da bir şekilde drone otonom olarak uçup, kendisine potansiyel tehdit gördüğü bir takım hedefleri etkisiz hale getirebilir."

Sürü halinde etkinlikleri artacak

Yılmaz, hedeflerinin bu araçları mevcut kabiliyetleriyle sürü haline getirmek olduğunun altını çizerek, "Drone kamikaze çok etkili bir silah ama bunları sürü yaptığınızda ve bu sürü ne yapacağına kendisi karar verdiğinde, asıl o zaman daha etkili bir silah haline gelecek." dedi.

Dünyadaki trendleri takip ederek bu çalışmaları yaptıklarını vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Artık çok fazla insansız hava, deniz, kara aracı yapıldığı için ileride bunları sürü halinde göndermek marifet olacak. Özellikle ABD bu konuda çalışıyor. Dünyadaki gidişata bakıp, bizdeki mevcut kabiliyetleri toparlayıp, bu gidişata uydurduk. Bizim için yeni bir kabiliyet geliştirme değildi. Proje üzerinde yaklaşık 1 yıldır çalışıyoruz. Bir şirkette en azından temel kabiliyetler anlamında bir takım şeyleri standart hale getirip, bu temel kabiliyetlerin üzerine ortak ara ürünler çıkartabilirsiniz. Bunun üzerine her şeyi koymanız mümkün. Sonunda ortaya çıkacak ürünler İHA da olur, insansız kara ve deniz aracı da olur. Sizin yapay zeka konusunda bir kabiliyetiniz varsa bu kabiliyeti herhangi bir platforma aktarmanız çok kolay. Dolayısıyla bundan sonra kara, deniz, hava fark etmiyor, buna benzer insansız, tamamen otonom ve yine yapay zekayla destekli birkaç projemiz daha olacak."

İlk örneği büyük ilgi gördü

STM, Türkiye'de ilk olan kamikaze ve gözetleme maksatlı otonom drone sistemlerini geliştirmişti.

Türk mühendisler tarafından özgün geliştirilen ürünler, sahip oldukları üstün taktik özellikleriyle asimetrik harp, terörle mücadele ve güvenlik operasyonlarında kullanılacak.

Yakın zamanda testleri tamamlanarak üretimlerine başlanacak "drone"lar, isimleriyle de dikkati çekiyor. İsimlerini, öz Türkçe savunmayı hedefleyen askeri ikonlardan alan "Alpagu", "Kargu" ve "Togan"ın bu yıl göreve hazır hale getirilmesi planlanıyor.

Alpagu ve Kargu kamikaze, Togan ise keşif ve gözetleme görevlerini üstleniyor. Togan'ın, sürü zekasının ilk milli örneğini teşkil etmek üzere, "kamikaze drone"lar Kargu ve Alpagu ile birlikte çoklu drone harekatı yapacak şekilde kullanılması planlanıyor.

"Drone"lar, ilk kez sergilendikleri Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda büyük ilgi gördü. Editör :  Gökhan Gülmez

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
309 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

GÖKHAN GÜLMEZ

GÖKHAN GÜLMEZ ¬
Vatandaşlarımızın Schengen Alanına Vizesiz Seyahati, Geri Kabul Anlaşması ve Göç Eylem Planı

G.Gülmez

G.Gülmez ¬
Nusret Mayın Gemisi
 
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu seçim  murdar olmuş bir seçimdir Bu seçim murdar olmuş bir seçimdir
Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım açıklamalarda bulunuyor. Binali Yıldırım, ''Oylar sandıkta iç edilmiştir, bu kadar açıktır. ...

TURAN ULUSAL TÜRK UYGARLIĞI 1. TÜRK DÜNYASI KURULTAYI
Denizlerde av sezonu sona erdi
Maltepe'de oy sayımı yeniden başlıyor
İddiaların mutlaka ispatı gerekir
5 ton uyuşturucu ele geçirildi
 
 Takvim

Nisan 2019

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
 
Eylul Anaokulu - IZMIR

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 ReklamPageRank Checker


CESUR HABER | TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANLIĞI | AK PARTİ | CUMHURİYET HALK PARTİSİ | MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ | BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ | İYİ PARTİ | CESUR MAGAZİN | Ekenomi Haberleri | BİLİM ve TEKNOLOJİ Haberleri | SPOR | BELEDİYELER | DÜNYA | POLİS | Sağlık Haberleri | MEKANLAR | İLANLAR | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 1995- www.cesurhaber.net Gökhan Gülmez - Tüm Hakları Saklıdır.